Muut löydöt
18.06.2007
» Kungörelse om miljötillståndsansökan
07.06.2007
» Kungörelse / Labby detaljplan
06.06.2007
» Lediga tomter i Pernå
05.06.2007
» Agricola-utställning och -promenad
29.05.2007
» Fritidsnämndens kungörelse
24.05.2006
» Kommunens vapen.jpg

MUITA LÖYTÖJÄ

Muista löydöistä mainittakoon Pappilasta löytynyt plombin eli kangaspakan lyijysinetin puolikas. Plombi oli eräänlainen tavaran laatumerkki, josta ilmeni myös sen valmistaja. Valitettavasti Pappilan löytö on osittain sulanut, joten sen kuvioita ei enää ole erotettavissa. Plombit olivat yleisimpiä keskiajalla ja 1600-luvulla.

Kiviesine

Kiviesine Sigfridsistä

Sigfridsin yksi erikoisimmista löydöistä on nähtävästi esihistoriallinen kivinen taltta, joka löytyi tutkitun rakennuksen uunin pohjakiveyksestä. Kivi- ja pronssikautisia kivikirveitä ja talttoja uskottiin ukkosenjumalan lähettämiksi ukonvaajoiksi, jotka putosivat salaman mukana maahan. Niitä pidettiin arvokkaina taikakaluina ja niiden kätkemisellä talon kivijalkaan uskottiin voitavan suojata talo salamaniskulta.

Kvartsi-iskos

Läheltä kiviesinettä löytyi myös kvartsi-iskoksia. Kvartsia käytettiin esihistoriallisella ajalla pienesineiden valmistukseen, joskin sitä on saatettu käyttää myös tulentekoon tuluspiin tavoin.

Kvartsi-iskos Sigfridsistä